Wiertarka i sprzęgło – poradnik

Wiertarka i sprzęgło – poradnik

Technologia

Niemal każdy z nas czasami potrzebuje wiertarki do zadań domowych. To jedno z tych narzędzi, które powinno znaleźć się w każdym mieszkaniu wraz z młotkiem i śrubokrętem. Ale jaką wiertarkę wybrać do domu? Najczęściej wybierana jest  wiertarka bezudarowa  – przeznaczona do wykonywania otworów w stosunkowo miękkich materiałach: drewnie, tworzywach sztucznych, płytach gipsowo-kartonowych oraz metalu o niewielkiej grubości. Nadaje się do wykonywania drobnych napraw różnych produktów oraz mocowania przedmiotów na przegrodach wykonanych z miękkich materiałów.

Wiertarka – to musisz wiedzieć

Wiertarka udarowa pozwala wiercić cegły, betonowe ściany i stropy. Gdy włączony jest tryb uderzeniowy, wkład wykonuje ruch posuwisto-zwrotny, skierowany prostopadle do własnej osi obrotu. Dzięki temu wiertło porusza się szybciej nawet w twardym materiale. Najczęściej wyposażona jest w sprzęgło elastyczne.

Z kolei wiertarka umożliwia dokręcanie i odkręcanie śrub oraz wkrętów samogwintujących, czyli jest narzędziem bardziej wielofunkcyjnym. Jest zawsze wyposażona w bieg wsteczny – jej uchwyt może obracać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.